"Hej krásko, u těch zkoušek budeš prostě skvělá!"

Dnes jsem se rozhodla napsat článek s mírně filozofickým podtextem, abyste viděli, že to pořád není jen super, skvělé a bezstarostné.
Měla jsem opravdu hodně těžký den. Nervozita stoupá a upřímně, je mi čím dál tím víc mizerně.
Nechci si stěžovat jak mi je hrozně a jak to nezvládám, to ne. Každý máme svou cestu a já si to vybrala dobrovolně, jen ono časem ty starosti tak nějak vyblednou a zbude to pozlátko. Jenže je to fakt dřina a já na to nechci jen tak zapomenout a dělat, že to nikdy nebylo.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/564x/70/25/e3/7025e359921dd9db8f821e0c95fccf66.jpg

Když za mnou dnes přijel přítel, říkala jsem mu, jak se pořád musím učit biofyziku a jak je to strašné, že mě to vůbec nebaví a hlavně mi to nejde a už se těším, jak to budu mít za sebou.

V tom mě zarazil: "A musíš se to učit? Nebo se to chceš učit?"
"Musím," byla moje jednoznačná odpověď.
"Vždyť tě k tomu přece nikdo nenutí, ty sis to vybrala sama," řekl. A já si uvědomila, že má pravdu.
"Chceš být skvělá doktorka? Nebo musíš být skvělá doktorka?"
"Samozřejmě že chci, ale nemusím."
"No tak vidíš. Pokud se to nechceš učit, tak se to neuč, jenže potom nečekej, že tu zkoušku zvládneš."
"Ale když to nezvládnu, co budu dělat? Nechci skončit se školou a já nevím, dělat uklízečku nebo prodavačku, myslím si, že tohle není to, pro co jsem se narodila."

(Malá vsuvka, neberu to jako nějakou podřadnou nebo horší, jen se obávám, že s gymplem se snadno a rychle jiná pracovní pozice sehnat opravdu nedá. Vážím si každého povolání, ale také si myslím, že každý máme svou cestu. Tyto profese jsem použila pouze jako příklad.)

"Tak co ti z toho vyplývá? Chceš se učit biofyziku, budeš se ji učit, naučíš se ji a tu zkoušku prostě zvládneš," potom mi dal pusu a já se rozbrečela ještě víc.
(Nemusím sem psát, že je to moje skála a já fakt nevím, co bych bez něho dělala, že jo... <3)

Ráno mi napsal spolužák, jak mi to jde - přijde mi, že on je jeden z mála lidí, co to nehrotí a to, co píše, myslí upřímně a toho si moc cením.
Ráno je krásné.
Ráno je člověk nabitý energií a myslí si, že zvládne všechno.
Ráno je moudré, dokonce moudřejší večera.
A ráno se zdá svět růžový.

V průběhu dne začal takový návrat do reality. Mně to prostě nejde. Tak strašně mi to nejde, nebaví mě to, nemůžu si to zapamatovat. Tak se to začalo mírně stupňovat.
A pak to dorazily tří věci a to tak, že totálně.

1. Stacyn článek na blogu (promiň, kočko!)
2. Poznámka mého spolužáka
3. Otázka "jak se máš" nebo "jak to jde"

Abych to rozvedla. Stacy, moc gratuluji, jak jsem ti psala i do komentáře, jsi šikovná, ale tyhle články mě v současné situaci dožírají úplně totálně. Takže vím, co přesně nebudu já sama za sebe dělat. Nikdy nenapíšu článek "Mám anatomii" nebo "Mám tu a tu a tu zkoušku", "Mám ty a ty zápočty" PROTOŽE já to psychicky nesu velice špatně, když vidím, že druzí jsou v pohodě, tvrdí, "že to šlo" nebo "že to bylo easy" a kolik toho po nich chtěli a já tu hrůzu mám ještě před sebou. O své úspěchy se budu dělit pouze malou nepatrnou poznámkou v pravém sloupci a AŽ PO ZKOUŠKOVÉM sepíšu články, protože tohle fakt nemá cenu. Věřím, že nejsem jediná, koho to deptá. Není na tom nic špatného, že to medici na blogy píšou a nikoho neodsuzuji, ale zjistila jsem, že já na toto nemám. Ty články ani sama nebudu číst a úplně ve zkouškovém přestanu medické blogy sledovat, je to moje achilovka a sůl v ráně :D
Asi si teď říkáte, že závidím. Svým způsobem asi ano. Závidím to, že má ten dotyčný člověk už klid a může na chvilku vypnout. Až budete na medicíně, budete prosit o to, abyste na týden mohli fakt vypnout a nemuseli se ničím trápit a nad ničím přemýšlet a ten pomyslný hlásek v hlavě s prominutím držel hubu a pořád vám nenašeptával, jak se máte jít učit a jak máte takový skluz, že se z toho potom poserete.
Ale jinak vám všem moc fandím. Myslím si, že jsme odvážní, že jsme na tu školu vůbec šli a že bojujeme a já opravdu věřím, že nám všem to dobře dopadne a pojedeme dál.

Druhá věc. Můj milovaný zubař z Olomouce dnes udělal chemii na Céčko. Také obrovská gratulace. Ale z jeho strany mě úplně dožrala tahle poznámka: "Moje kamarádka, co šla na medicínu ze zdravky (podotýkám na medicínu do BRNA) už má biofyziku hotovou a říkala, že to bylo úplně v klidu," v takovou chvíli mě přepadl pocit, že když to dala slečna, která měla výukově mnohem menší základy z fyziky, chemie a biologie (dalo by se to předpokládal) než já z gymplu, tak to vážně bude šílená ostuda pokud to neudělám. A tehdy jsem začala poprvé strašně moc brečet. Samozřejmě kamarád to nemyslel špatně, chtěl mě jen povzbudit, jenže já to tak z mé strany v ten moment brát nedokázala.

A třetí věc. Ty otázky. Co vám mám na to psát? Že je mi mizerně a že nevím, jestli to zvládnu nebo jestli na tento hloupý předmět vůbec mám? Ano, je to tak. Na emailu mám momentálně nastavenou automatickou odpověď, prosím, berte to varování trochu s rezervou, ale zkrátka v těchto dnech potřebuji klid a harmonii a ne odpovídat na to "jak se mám" nebo "jak to jde".

K tomu všemu se teď přidružují i osobní problémy, které moc rozvádět nechci. Fakt je, že buď budu bojovat s biofyzikou nebo sama se sebou a obě bitvy nevyhraju. Tak jsem si vybrala biofyziku....
I když, boj je vlastně forma násilí a já násilí na té hloupoučké biofyzice páchat nechci. Spíš do toho vložím odhodlání a přijetí a doufám, že se mi to opět vrátí v dobrém.
Nevím jak vy, ale mně přijde, že v celém vesmíru tak nějak platí zákon akce a reakce (ach ten Newton). To, jak k něčemu přistupuješ, tak se ti to také vrátí. Přistupuješ-li k věcem negativně a s odporem, nemůžeš očekávat nic jiného než odpor. Pokud věci přijmeš takové, jaké jsou a neočekáváš nic, nebo do nich pouze vložíš klid, oplatí ti to vesmír také klidem. Tato teorie se mi už mockrát potvrdila, tak se ní i nadále řídím :) A hlavně - nic se nesnažím podávat v negativní formě např. "tuhle otázku si určitě nevytáhnu" - bum a mám ji tam. Já si říkám "vytáhnu si tlak" - a třeba se mi to opravdu splní.

Ještě jedna věc, když už jsem dnes v tom maratonu stížností. Co mi opravdu vadí je to, že u nás v kruhu se ZATÍM strašně moc řeší známky. Přijde mi, že i u všech těch testů každý řešil KOLIK % z toho má, případně jakou z toho má známku. Jasně, já se taky ráda pochválím, když je ta známka dobrá, ale PROBOHA, stojí na tom svět? Za ÉČKO budu z té biosračky tak strašně šťastná, že ani nevíte jak. A přesto už teď cítím, že až se mě na to určitá skupina lidí, co znám zeptá, bude v jejich tónu malé uspokojení, že ten výsledek není nic moc. A já se jen usměju a řeknu, že to mám někde hluboko v colon transversum :) Hlavně to udělat a jít dál!
Proto si cením zmiňovaného spolužáka a mojí Janičky, která je totální, ale totální flegma a od které bych se měla ještě mooooc učit! A taky spolu jdeme na zkoušku a potom do čajovny to oslavit a bude to straaaaašně super a já se neuvěřitelně těším na příští úterý, protože to všechno konečně dobře dopadne. A taky příští pátek jdeme na ples a na další týdny mám další velké plány a biofyzika mi je nepokazí!!

Myslím, že jsem napsala všechno, co jsem měla na srdci a upřímně, cítím se tak o 150 kg lehčí. Dnes už se učit nebudu, protože na to fakt nemám, půjdu spát a snít, že už je to za mnou.
A btw velké DÍK patří Bloncce za zdravotní konzultace z minulého týdne a také DentistoviCz, který mě mimo jiné také drží nad vodou a mám pocit, že ty mé bláboly a stresy docela chápe :D
DÍKY ZA KAŽDÉHO TAKOVÉHO ČLOVĚKA.

Pokud ještě nemáte hotové zkoušky, tak vám moc držím palce!
A jestli to jen trochu jde, hlavně v klidu, všechno dobře dopadne :)

A úplně na závěr trocha toho optimismu -> Eri, Janičko, Káč, Alžbi, Zuzi, Ľubi a další - krásky, na těch zkouškách budete (budeme!) prostě skvělé!!!
Chlapi, vy si tam představte nějakou kočku, jak říká "fešáku nebo frajere", fantazii se přece meze nekladou! :)

Mějte se krásně!
POŘÁD nadšená medička :)

Komentáře

 1. Gratulace, jsi dobrá.
  Biofyzika byla mou bytostí pokořena až napotřetí v létě... a byl to těžký boj

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsem, čeká mě to 2.2. :( ale zvládli to ostatní tak snad to zvládnu taky :) a ty jsi třeba důkaz toho,že to může vyjít i napotřetí :)

   Vymazat
  2. To dáš. I kdyby na podruhé/napotřetí, dáš to. V nemocnici se tě na počet pokusů a známky fakt neptají (což by mohly fakulty konečně tesat na průčelí). Díky za upřímný článek :)

   Vymazat
  3. Hej ne, já už si nedokážu představit, že si k tomu zase budu muset sednout prostě :/ Musím to zvládnout v to úterý! :D Ale jinak máš samozřejmě pravdu :)

   Vymazat
 2. Nééé, někdy uděláme sraz blogerů-mediků a já tě normálně zmlátim :D Tak za prvý, tvoje zmínka o příteli je úplně nádherná a s mýma osobníma problémama v momentální době mě to skoro rozbrečelo. Pak ta zmínka o tom, že tě deptají ty články, jak už někdo dal zkoušky. Tak to už jsem byla na půli cesty. A úplně nakonec prostě celkově ten článek, jak je to zase ryzí výpis z tvojí duše a jak krásně vyjadřuješ svoje vnitřní pocity (což já nedokážu), a už tu bulím :D A prosimtě, můžeš se přestat tolik stresovat? Jsi skvělá, mladá, chytrá, plná života a nějaká biofyzika nemá právo si nad tebou brát takovouhle moc.
  P.S.: Kdybys něčemu z toho jako nějak hodně nerozuměla, tak ti můžu třeba poradit. (Biofyziku teď u nás na škole doučuju).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stacy, promiň, promiň, promiiiiiň :D Já jsem nechtěla abys brečela :( Ale jsem moc ráda, že se ti článek líbí!!!
   Já už se jen těším na to, až to v úterý budu mít za sebou a navždy čus :D
   Víš co, ono to ani není o tom, že něčemu nerozumím, spíš o tom, že se mi strašně nechce, nebaví mě to a neleze mi to do hlavy :(

   Vymazat
 3. Aaaach, tvoj článok ma úplne sebecky potešil, lebo tiež mám teraz takú zlú náladu a záchvaty a biofyziku mám 3.2. (aj keď sa naša s tou brňáckou nedá ani porovnať). U nás nikto známky nerieši, všetci sú radi že sú radi. Aj keď teraz som jediná z nášho kruhu, kto ešte nemá biofyziku a pekne ma to deptá, hlavne keď sa všetci veselo rozpávajú o voľne. Čo sa ešte týka známok z priebežných anatomických testov mám až na jednu výnimku samé Cčka (D je u nás neprešiel), jeden test som opakovala a žijem presne tak, ako tí s Áčkami... :D :D Chill.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Budu ti moc držet palce, určitě to zvládneme :D Taky jsem teď sobecky ráda, že ještě někdo nemá po zkouškách a prožívá ty stejné pocity, jako já :D Ale to dáme a příští týden se už budeme jenom smát!! :)
   Jo, ty průběžné známky nějak neřeším, ani známky celkově :D To na mě jen dopadla taková depka, tak jsem to musela všechno vylíčit :D

   Vymazat
 4. :) Dobrej článek. S biofyzikou je to na nic, ale ty tu svini porazíš!!! proč? Protože blogeři se nevzdávají! :D

  OdpovědětVymazat
 5. Jako bys mi mluvila z duše, taky mám teď náladu tak akorát na to si to jít hodit a na nějaké učení absolutně není pomyšlení.

  Na známky kašli, u nás se to taky vždycky strašně řešilo, ale pak jsem zjistila, že když se vykašlu na to, co si o mně myslí ostatní, tak mi bude daleko líp. Nedělám to přece pro ně, ale pro sebe. Tvůj přítel má taky pravdu a je super, že tě takhle podporuje, to je moc důležitý.

  Budu ti držet palce a nevzdávej to, vím, že to půjde, už brzo to budeš mít za sebou :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale neee :( Tys měla takový krásný rozjezd a tak ti to hezky jde! Ještě vydrž, to bude dobrý určitě všechno :)

   Joo, snažím se, jen jak jsem měla tu depku, tak to na mě všechno tak nějak dolehlo, víš jak :D Přítel podporuje, ale taky si někdy umí pěkně rýpnout, on není vždycky zase takový andílek :D Ale pořád ho mám ráda :)

   Já fakt doufám, jinak se z toho normálně poseru... Snad příští týden v tuto dobu budu vstávat někdy ve 12 s vítězným pocitem :D
   A tobě držím palce a klid! :)

   Vymazat
  2. Díky, no ono je to tak, že ve zkouškovém se vždycky všechno ostatní sesype, takže pak člověk ani nemá chuť a čas se učit. Já si fakt myslím, že ty to ale dáš, strach je dobrý znamení, příští týden se tomu fakt budeš už jen smát :)

   Vymazat
  3. Jeej, uvidíš, že se to zase všechno spraví! :) Hlavně se snaž (i když je to těžké) soustředit ještě na ty poslední zkoušky, ať to zvládneš, ale věřím, že ano!!! To bys nebyla ty :P
   Děkuju za podporu, já taky doufám, a když to nevyjde tak to prostě nevyjde a svět se nezboří :)

   Vymazat
 6. Jojo, ten pocit, jak ti každý chce pomoct, ale právě tím, jak ti chce pomoct, ti moc nepomáhá, spíš v tu danou chvíli škodí, znám..popravdě lidi jako ty, co se nebojí a vyjádří veřejně své momentální pocity obdivuji, ať jsou jakékoli :) hodně štěstí!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji, štěstí určitě bude potřeba :D
   Jako to tě dokáže úplně zdeprimovat nebo vytočit, ale v konečném důsledku, když to vidíš s odstupem, tak si uvědomíš, že to ten dotyčný špatně nemyslel :)
   Já myslím, že na tom nic moc k obdivu není, jen jsem potřebovala upustit ventil :D

   Vymazat
 7. Dobry clanek, dost uprimny. :) ale trochu desivy :D zajimalo by me kolik lidi to bere a proziva jako ty ( i kdyz chapu ze to byla spis momentalni depka :D). Me je treba uplne jedno kdo to ma driv a kdo ne, stejne ti co sli driv se museli drtit predtim. ( ja jsem treba nekam chodila apod) a co se tyce znamek, nastesti takovy kruh nemame :D ale neboj ono se to zlepsi, behem druhaku a tretaku skoro kazdy na necem vyleti takze zjisti ze ty znamky a vyhozeni jsou lec kdy o nahode ( i kdyz stesti preje pripravenym :D) a to ze se nekdo dokaze rychle a dobre naucit neznamena ze bude dobry doktor :) ps. Biofyziku nedalo v Brne spostu lidi hlavne kvuli testu, je to dost o nahode, takze kdyz to nedas neznamena to ze jsi blba :D a jeste jedna vec, me treba povzbudi kdyz slysim ze to bylo v pohode :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Joo, byla to momentální depka :D Ale teda co jsem se bavila s pár lidma, tak to mají úplně stejně :)
   V tomto máš pravdu, jenže pro mě bude asi psychicky lepší udělat zkoušku a pak se bavit, tak to příště trochu přehodnotím, ať se už nedostanu do této situace debilní :D
   Já doufám, že to tak bude, protože teď je to strašné, jak to každý řeší :D Snad se mi to v úterý podaří a všechno bude zase krásné :D Vím, že ta biofyzika je blbá, ale prostě musím to dát! :D

   Vymazat
  2. Na známky kašlete, nezáleží na nich ani za mák. Důležité je si z těch předmětů něco odnést, posunout se dál... a pokračovat na té dlouhé hrbolaté cestě vstříc svému snu ;) Výsledek z biofyziky nebudou řešit ani u nás v nemocnicích, ani jinde ve světě, takže hlavu vzhůru :D

   Vymazat
  3. Ano, to je pravda :) Bohužel z té biofyziky si odnesu jen velmi málo, protože ty metody mi nikdy moc blízké nebyly :/ Já se z těch známek netrápím, jen jsem to chtěla zmínit k tomu tématu, že to zatím je tak u nás v kruhu, i když si taky myslím, že děcka to po určitém čase přejde :)

   Vymazat
 8. A až (jestli) budeš jednou doktorka, budeš taky neustále fňukat? Vždyť neděláš od začátku nic jiného.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Upřímně, nemám pocit, že bych od začátku jen "fňukala" a až budu doktorka, tak k tomu budu mít o to menší důvod :)))

   Vymazat
 9. To zvládneeeš! Na zítřek ti věřím a držím palce! :-)) Pak dej určitě vědět a kdyžtak písni i na mejl, ráda si zas pokecám. ;-)

  Btw, kdo to je na tý fotce? Už jsem to viděla i na fb u spolužaček z gymplu, co jsou na jinejch vejškách, ale moc se nechytám :D (já nevzdělanec)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lapinkoooooo, mám to!!! Děkuji :D Pak ti napíšu na mail, dnes jsem úplně mrtvá :) Já jsem ti nedávno psala na insta a pak se koukám, žes ho zrušila, co to je jako :D

   Na té fotce je herec, kterého moc neznám, ale hrál ve filmu Bláznivá zatracená láska (a ten film je super), takového mega baliče žen :D Tak na to koukni, když máš volno :P

   Vymazat
 10. Teď se cítím špatně, že jsem taky plácla svoje hotové zkoušky na blog, už tisíc lidí mi to vyčetlo :/ Zamyšlení pro příště :D

  Jinak zákon akce a reakce funguje úplně výborně, je-li nějaký předmět/část učení, kterou se prostě nechci učit a odkládám jí donekonečna, leze mi do hlavy jako šnek. Věci, co mě baví a zajímají, ty mi stačí párkrát přečíst. Vzhledem k tomu, že mám nechuť k půlce anči (část GITu, kardio, neuro, tralalala), celé biole a biofyzice, tak to bude opravdu luxusní letňák, protože jsou tohle naše tři největší zkoušky v létě :D Vskutku se nemůžu dočkat.

  Ale jinak gratuluju! :) Nervy a depky mají snad všichni (já když si vzpomenu, co jsem vyváděla před obyčejnou maturitou, tak je mi stydno :D) a pokud si článkem ulevíš, směle do toho.

  Achjo, vy všichni máte tak super napsané články (a ono, poprat se vhodně s takovým tématem, aby to nepřetékalo zakázanými slovy a mělo to i nějakou hodnotu, to klobouk dolů), asi to blogování pověsím na hřebík :D Teď mi bylo i vyčteno, že moje články působí strašně arogantně a namyšleně (což by mě nemělo překvapovat, protože tohle o mé osobě lidi tvrdí běžně, akorát jsem stále nezjistila proč tak působím :/), budu se muset polepšit :D

  Užívej i ten zbytek volna :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat